Jak se vám žije v karanténě? Několik tipů, jak se doma zabavit s šátkem

Nenudíte se už trošku? My ne! Zatím.

Omezení související s koronavirovými opatřeními nás všechny tak trochu uvěznila v našich domovech. Někteří jsou na tom hůř, někteří (co mají vlastní dům a zahradu) se mají o něco lépe. Každopádně víkendové počasí stejně moc nestálo za to z domu vycházet (protože přišla „sněhová bouře“, kterou jsme minulý týden zmiňovali, a kterou v centru Brna na konci března nikdo nečekal). My jsme se doma pustili do jarního úklidu a přestavby ložnice (Kuba přesunul nábytek a já přeorganizovala úložné prostory – ale říkejme tomu vznešeně „přestavba“ :-D). Tyhle aktivity jsou sice fajn a přínosné (jak za to budeme rádi, až zas nebudeme mít na nic čas) a tak, ale malé děti po pravdě až tak nebaví. Ale co, rodiče si vždycky nějak poradí.

..z prázdninové vázací výzvy.

Obrázek 2 z 4

Co s hromadou šátků, když jsme zavření doma?

Pokud máte doma alespoň jeden šátek (nebo někdo i více, o hodně více) můžete spojit příjemné s užitečným. Ideální je totiž trénovat nové úvazy, že jo. Až nás všechny vláda (pokud virus dovolí) zase vypustí ven, budeme moct machrovat s milionem božích úvazů. Navíc bude hezky, tak šátky nebudeme muset schovávat pod bundou. Takže čím se teď můžeme zabavit? Můžeme pořádně vypilovat dotahování nebo se konečně hecnout a pořádně se naučit vázat na záda, nebo zkoušet různá zakončení. Jenomže to je stále aktivita spíš pro nás než pro děti.

Tak co kdybychom jim to zpříjemnili? Co třeba vyzkoušet miminko trochu (některé trochu víc :-D) pohoupat, když ho dáváme do šátku? Třeba takhle:

Nebo naopak když dítě sundáváme z šátku, udělat to jiným, zábavnějším způsobem? My jsme o víkendu natočili video s fíglem na snadnější podsazení na zádech, jehož součástí je i tip na to, jak dítě zábavně sundat dolů ze zad. Říkáme tomu výtah a Berinku to ohromně baví. Dokonce se nechá dobrovolně navázat, aby pak mohla výtahem dolů. Video najdete zde. Ale pozor, výtah je jen pro odvážné!

Existuje spousta zábavných činností, které  můžete s šátkem (a trochou kreativity) vyzkoušet. Kromě trénování nových úvazů a námi uvedených způsobů, jak miminko dostat do nebo z šátku, zkuste třeba:

TANCOVAT

Ať už v šátku či bez, většina dětí hudbu miluje. Tak si pořádně vyvětrejte, ať máte přísun čerstvého vzduchu, pusťte si oblíbenou písničku a tancujte jako blázni. Uvidíte, že i mezi čtyřmi zdmi vám nějaká činnost může vyplavit pořádnou dávku endorfinů. Funguje jakákoliv hudba, která se vám líbí. Tak zkuste něco rychlejšího, co vás donutí se trochu hýbat. Ploužáky nebrat!

CVIČIT

Stejně jako u tance, cvičit můžete i s dítětem v šátku. Samozřejmě je potřeba být opatrný a cviky přizpůsobit tomu, že máte na břiše nebo na zádech navázané miminko. Při cvičení berte ohledy nejen na zátěží změněné těžiště našeho těla, ale hlavně na své dítě. Zkusit rozhodně můžete různé variace dřepů, výpady a výpony, ti zdatnější třeba kliky (s dítětem na zádech samozřejmě :-D) a některé jógové pozice. Třeba taková pozice stromu je ve dvou vyloženě zábava, zvlášť když ten menší z vás nedbá na vaše soustředění a snaží se prstem trefit do nosu nebo do oka. Tomu říkám trénink koncentrace. Při cvičení s dítětem v šátku hodně poslouchejte své tělo. Obzvláště maminky, které jsou kratší dobu po porodu nebo ty s diastázou, by měly dbát zvýšené opatrnosti.

VYROBIT DÍTĚTI HOUPAČKU NEBO BUNkr

Šátek se dá jednoduše použít i na výrobu houpačky. Stačí v domácnosti najít vhodné místo, kam šátek uvážete. Nejčastěji se na houpačku používá postýlka nebo jídelní stůl. Jestli máte doma hrazdu ve dveřích, můžete zkusit šátek uvázat tam. Na takové houpačce se pak pohodlně zhoupne jak větší dítě, tak i dospělý. A nebojte šátek tím žádnou újmu neutrpí. Návody na houpačku z šátku najdete třeba zde

Pokud dítě bude potřebovat soukromí, můžete šátek (nebo tady radši spíš šátky, spotřeba je veliká) využít na výrobu bunkru. Stačí klasicky přehodit přes stolek nebo přes židle a schovávačka je na světe. Jasně, říkáte si, jestli nebude jednodušší použít obyčejnou deku. Samozřejmě, deka je taky možnost, ale pokud chcete pro své šátky nají nějaké další uplatnění, aby jen tak neležely v koutě, bunkr je další příležitost. 

A jak využíváte šátky doma vy? Máte ještě nějaké další nápady, jak se s šátkem doma zabavit? Napište nám je (třeba do emailu, do zpráv nebo komentářů na našem FB). Možná vašich nápadů bude tolik, že zvládneme napsat celou sérii článků na téma „jak se zabavit s šátkem v karanténě“ 🙂

V.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *